Кінець безкоштовному телебаченню: в Україні планують відключити аналогове телебачення

У дискусії про терміни відключення аналогового телебачення телегалузі розділилася на дві частини.

Одні телеканали і держоргани підтримують рішення Кабміну про відключення аналогового телебачення з 30 червня 2017 року, інші — пропонують перенести цю дату на лютий 2018 року. Компанія «ЗЕОНБУД», як оператор цифрової телемережі, бачить для себе плюси як в першому, так і в другому варіанті. У зв’язку з цим, ми вважаємо нашим завданням надати сторонам дискусії максимально повну і об’єктивну інформацію про роботу цифрової телемережі. У цьому прес-релізі ми навмисне будемо уникати персонификаций при обговоренні неточностей, які допускають в своїх виступах в ЗМІ представники деяких телеканалів.

Так, нещодавно одна відома телекомпанія у своєму прес-релізі озвучила результати розрахунків, згідно з якими в даний час 300 тис. домогосподарств охоплені цифровим сигналом і там не пропонують послуги кабельних операторів. Був зроблений висновок про те, що це і є розмір проблеми при відключенні аналогового телебачення.

Але, насправді, ця цифра як мінімум в два рази менше. У телекомпанії забули врахувати, що згідно зі статистикою в таких регіонах половина населення приймає супутникове телебачення, а це означає, що кількість проблемних домогосподарств при відключенні аналогового телебачення зменшиться до 150 тис. домогосподарств.

У цьому ж релізі телекомпанія привела список з 16 населених пунктів, де, на їхню думку, відсутня сигнал цифрової мережі. З їх точки зору, це переконливий доказ недосконалості покриття телемережі. Насправді ж, при запланованому покритті в 95% допускається відсутність сигналу в 1500 населених пунктах, так як це і є решта 5% від загальної кількості населених пунктів в Україні, яке складає близько 30 тисяч.
У своїх інтерв’ю та прес-релізах представники окремих телекомпаній призводять дуже різні цифри, що характеризують покриття цифрової телемережі, посилаючись на розрахунки і вимірювання своїх технічних служб.

Але, треба мати на увазі, що технічна служба жодного з телеканалів України не має професійного спеціалізованого програмного продукту для радіочастотного планування, як і професійних вимірювальних приладів високого класу точності. Крім цього, наш досвід спільних з провідними телеканалами вимірювань показує, що їх технічні служби працюють з вимірювальними приладами і допоміжним вимірювальним обладнанням, які не пройшли метрологічну повірку, тобто їх технічні характеристики невідомі. При цьому самі вимірювання проводяться з грубими порушеннями вимог чинної Методики визначення зони покриття мережі цифрового наземного телевізійного мовлення стандарту DVB-T2.

Ми розуміємо, що проведення таких робіт і розрахунків не є профільними для технічних служб телекомпаній, у них зовсім інші завдання. Але тоді треба дуже обережно ставитися до об’єктивності їх заяв в ЗМІ про якість покриття цифрової мережі. Для об’єктивності вони повинні уточнювати, що виміру зроблені за допомогою непрофесійних вимірювальних приладів і з використанням обладнання з невідомими технічними характеристиками, що в результаті може дати похибку вимірювань аж до 100%.

У зв’язку з цим, ми в черговий раз офіційно заявляємо, що цифрова мережа Т2 — найбільша телемережа в Україні. Ми готові «помірятися» покриттями мереж з будь-якої з телекомпаній країни із залученням найавторитетніших і дорогих спеціалізованих компаній світу, але з однією умовою — їх послуги з вимірювання оплатить та компанія, у якої покриття мережі виявиться менше.